História Pirelli. Viac ako 140 rokov v skratke

Je to zrejme jediný výrobca pneumatík na svete, ktorý každoročne vydáva svoj vlastný kalendár. Nie však len tak obyčajný kalendár. Kalendár Pirelli je totiž plný sexi modeliek na fotografiách od umelcov zvučných mien. Aj toto je Pirelli. V prvom rade je to však svetoznáma firma, ktorá sa už roky zaoberá výrobou kvalitných pneumatík. Vráťme sa teda zopár rokov dozadu.

Od roku 1872 až dodnes

ipirell001p1

ipirell001p1

Firmu Pirelli založil iba 24 ročný inžinier Giovanni Battista Pirelli v Miláne. Stalo sa tak v roku 1872 a spoločnosť sa v začiatkoch svojej činnosti venovala výrobe gumových súčiastok. Postupne sa v Pirelli začali vyrábať elektrické vodiče a káble a koncom 80-tych rokov 19.teho storočia už firma ukladala telegrafné káble pod hladinou Červeného mora a medzi Baleárskymi ostrovmi a pevninou. Pokiaľ ide o výrobu pneumatík, prelomovým sa stal rok 1890. V Pirelli sa totiž začali vyrábať pneumatiky na bicykle.

So začiatkom nového – dvadsiateho storočia, sa začala aj nová výroba vo firme Pirelli, a to výroba pneumatík na automobily. A o tom, že to boli skutočne kvalitné pneumatiky, svedčia víťazstvá pretekárov Grand Prix, ktorí ich mali na svojich závodných autách obuté. V roku 1914 prišiel prvý patent firmy, a to patent na dezén pneumatík na asfalt. A keď už pneumatiky Pirelli víťazili na pretekoch Grand Prix, prečo by firma nezačala vyrábať práve športové pneumatiky? Prvá uzrela svetlo sveta v roku 1927 a volala sa Stella Bianca.

Spoločnosti Pirelli sa mimoriadne darilo, o čom svedčí aj jej expanzia do celého sveta. V priebehu 60.tych a 70.tych rokov 20. storočia vznikali závody v Južnej Amerike, Austrálii, Turecku a vo viacerých európskych krajinách. Okrem spomínaného patentu pneumatiky na asfalt a prelomovej športovej pneumatiky Stella Bianc patrili k významným novinkám Pirelli aj radiálne pneumatiky Cinturato radial a nízkoprofilové pneumatiky P7, či ultra nízke PZero.

Nové laboratóriá, nové Pirelli

Ďalšie prelomové udalosti vo firme nastali opäť v na začiatku nového – dvadsiateho prvého storočia. Pirelli totiž otvorili nové laboratóriá, v ktorých sa začali vyvíjať nové technológie výroby pneumatík. Firma sa však začala venovať aj činnostiam v oblasti ochrany životného prostredia a tiež používania materiálov z obnoviteľných zdrojov. A opäť prišlo na rad otváranie nových závodov, tentokrát v Rumunsku a Číne.

História firmy Pirelli bola bohatá na udalosti aj prelomové novinky. Tie sa firma rozhodla ukázať svojim fanúšikom aj v knihe s názvom „Pirelli stories of work. Men, machines and ideas“. Tá bola vydaná v roku 2010. A čo spomínaný kalendár? Táto lahôdka, určená najmä pre mužov, oslavovala v roku 2013 už svoje 50.te výročie. A jeho popularita neklesá.

Comments are closed.